• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/sohaykodernegi/
  • https://twitter.com/sohaykooffical
DÜNYA LİDERİ
E-TİCARET SİSTEMİNDE 
DÜNYA DEVİ 
PLATİN MARKET 
Tarafsız Haber Sitesi
 Hayvan söz konusu olduğunda tek taraf olup hayvan haklarını savunan. Tüm çalışanlarını veganlardan seçen.Tarafsız haberin doğru adresi 

İzmirde nesli tükenmekte olan Manta balıklarını balıkçılar avladı

Akdeniz'in Batman'leri tezgahları süsleyince bilim dünyası ayağa kalktı

Nesli tükenmekte olan Manta balıklarının balıkçılar tarafından avlanıp, balık tezgahlarında sergilenmesine bilim adamları isyan etti. Uzmanlar, Tarım Bakanlığı'nın avlanması yasak olan türleri arasındaki Mantaları bilinçsizce avlayıp poz veren balıkçılarla ilgili işlem yapılmasını istediler.İzmir’de balıkçılar tarafından yakalanarak balıkçı tezgahında fotoğrafları çekilen ve sosyal medyada paylaşılan ‘Manta’ balıkları ile ilgili bilim adamlarından tepki geldi.

Araştırmacılar nesli tehdit altındaki bu türleri yakalamanın marifet gibi gösterilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.‘Akdenizin Batman’i’ diye geçen balıkların ‘Manta’ ismiyle anıldığı ve nesli tehlike altında olduğunu ifade eden uzmanlar ‘Ülkemiz sularında çok ender görülen ve nesli tehdit altında olan bir türümüzdür. Barcelona sözleşmesi ile bu tür koruma altına alınarak avcılığı uluslarası bazda yasaklanmıştır. Uluslarası anlaşmalar ile koruma altına alınan Mantalar uzun bir aradan sonra Türkiye’de görülüyor. Ve bir sürü Manta telef edilerek kamuoyunda "zafer" şeklinde anılıyor. Çok vahim ve üzücü" dediler.Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve köpekbalığı uzmanı Prof.Dr. Halit Filiz, “Adı geçen haberlerdeki Manta cinsi balıklar, günümüzde pek çoğu korunmaya muhtaç hale gelmiş kıkırdaklı balıklarımızdandır. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tehlike altında olarak korunmakta olan Mantalar, Barcelona Sözleşmesi ile sıkı bir koruma altına alınmasına rağmen ülkemizde yaşanan bu durum üzücü ve bir o kadar da düşündürücüdür” diye konuştu.

Yaban Hayatı Araştırma Derneği Başkanı Halim Diker de konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Ülkemizde denizlerimiz neden tarım alanı olarak görülmektedir? Denizlerimizde yaşayan ve uluslararası koruma statülerinde nesli tehlike altında olan türlerin korunması için neden Doğa Koruma ve Milli Parklar değil de Tarım Bakanlığı ilgilenir. Ve neden bunca nadir canlı yok edilirken, ilgili bakanlık sessiz kalır" diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Köpekbalığı Uzmanı Prof.Dr. Nuri Başusta da duruma tepki gösterdi. Mantaların ender görüldüğünü hatırlatan Başusta, "Habere konu olan tür ile ilgili çalışmamız henüz bitti. Sonucu bilimsel bir dergide yayınlanacak. Bu ve benzeri haberlerde dikkat çeken ve sıkıntı yaşatan bir durum söz konusudur. Makalemizin sonunda tür ile ilgili net durumu ortaya koymuş olacağımız ve bunu da yine kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret1695841
15 kg Mama Bağışla
SOKAK HAYVANLARINA 
15 KG MAMA BAĞIŞLAMAK İSTERSENİZ RESMİN ÜZERİNE TIKLAYIN


49,56 TL


İzmirin Gururu